Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 27442

Коментарi

 • Davidhound

  2017-02-25 15:56:11

  Online Investment Program Word Bitcoin Stock was founded as a result of the cooperation of the experienced traders, analysts, economists and statisticians. Due to the vast experience, our team offers additional income from investments in the cryptocurrency exchange market. [url=https://wbtcstock.com/confirm][img]https://wbtcstock.com/images/promo/wbtcstock-468х60.gif[/img] [/url] Investment Plans: S-Trader Duration deposit 39 days profit of 0.5% per day M-Trader Duration deposit 69 days profit of 0...

 • Fuh

  2017-02-25 14:38:36

  cum sДѓ fie blocat Г®n cazul Г®n care viermele Produse sculpta viermi viermi porosnoy la porci fotografie vierme pinworm ou vierme la Kato a se vedea viermi la pisici care a adДѓugat la clisma la viermi Г®nseamnДѓ de remedii viermi populare pentru copii viermi cura de pisicДѓ vierme verde decГўt pentru a trata pisoi de vierme viermi foarte subИ›iri metode tradiИ›ionale pentru Г®ndepДѓrtarea viermi este mai bine sДѓ pui la viermi va arДѓta dacДѓ prezenИ›a de sГўnge de viermi numele Г®nseamnДѓ Г®mpotriva paraziИ›ilor [url=http://ikemuv...

 • Danielpax

  2017-02-25 13:13:37

  https://clevonoutbuki.wordpress.com https://i7noutbuki.wordpress.com https://dexptelevizory.wordpress.com https://televizorovtoshiba.wordpress.com https://televizoryrosso.wordpress.com https://dexptelevizory.wordpress.com/2017/02/19/sushilki-dlja-belja-leifheit-telegant-plus-100/ https://televizorovtoshiba.wordpress.com/2017/02/19/myshi-genius-dx-110/ https://avitonoutbuki.wordpress.com/2017/02/19/konstruktory-lego-lego-gusenichnyj-kran-42042/ https://i7noutbuki.wordpress.com/2017/02/19/skaterti-i-dorozhki-primavelle-kofe/ https://i7noutbuki...

 • GrantFek

  2017-02-25 12:57:39

  This call out [url=http://allchemicals.info/]allchemicals.info[/url] is a gloss of chemistry terms. Chemistry has [url=http://allchemicals.info/chemicals-browse-f/424-faraday]Faraday[/url] an commodious vocabulary and a ... faultless zero – a theoretical [url=http://allchemicals.info/search]Search[/url] form respecting a system at zero Kelvin where a system does not emit or absorb intensity (all atoms are at remnants) .... innate chemistry – a on the whole of chemistry [url=http://allchemicals.info/chemicals-browse-n/612-nodal-plane]Nodal...

 • Linda@piove

  2017-02-25 09:08:47

  Free Sex Tube Videos: Hot HD Porn Movies & Mobile XXX >> http://goo.gl/oPPZp3...

 • Bransonsaida

  2017-02-25 08:15:13

  [url=http://www.nature.com/protocolexchange/labgroups/537113]how to recover data from western digital hard drive[/url] [url=http://www.nature.com/protocolexchange/labgroups/537167]recover data from unrecognized external hard drive[/url] [url=http://www.nature.com/protocolexchange/labgroups/537217]mac data recovery windows[/url] [url=http://www.nature.com/protocolexchange/labgroups/537407]best data recovery app mac[/url] [url=http://www.nature.com/protocolexchange/labgroups/537455]data recovery computer[/url] [url=http://www...

 • VikaVirtyGott

  2017-02-25 03:37:03

  Good night)) I'm bitchy gal :) I present my services virt! My Skype ID: vikavirtxxx or go directly to chatroom: [url=https://www.google.com/?gfe_rd=cr&gws_rd=cr,ssl#newwindow=1&q=live+webcam+sex]https://www.google.com/?gfe_rd=cr&gws_rd=cr,ssl#newwindow=1&q=live+webcam+sex[/url] I'm waiting for you boys and girls)) P.S. free naked live webcam chat - it's good!!...

 • GlenDrism

  2017-02-25 02:47:00

  Acheter du viagra porn moins cher xxx europe. Comment diminuer sa libido, envie?baisse de libido femme, cialis sans ordonnance pharmacie. pilule pour homme pour bander,pilule pour homme contraception,. medicament pour homme sterile,comment augmenter la libido d'une femme.. perte de libido femme,Comment diminuer sa libido, envie?, pilule pour maigrir pour homme,manque de libido homme, effet viagra sur jeune Ultram. les causes de perte de libido chez l'homme de 50 ans. viagra 50mg prix pharmacie xxx viagra online [url=http://www...

 • MillardBut

  2017-02-24 17:43:24

  Каталог Ковка Художественная ковка Заборы.Ограждения для детского сада Технология монтажа железобетонного ограждения Лестничные ограждения из нержавеющей стали — красота и долговечность на годы Уютные деревянные ограждения балконов и террас Что такое блочные ограждения: особенности монтажа Деревянные заборы для дачи: установка ограждения своими руками.Многолетняя практика подтверждает универсальность и долговечность использования бордюров именно из цветного бетона. [url=http://formy.com.ua/plastikoviy-bordyur/plastikovie-formi-dlya-bordyurov-ekaterinburg...

 • Ashelygasia

  2017-02-24 09:16:29

  Hey gang, greetings, I just smell that members have alive discussion at this thread. I am looking for someone with an experience of MAKING MONEY with EBAY AFFILIATE? I made some cash with 999Webdesign.com and ITUNES before but not much. My friend has suggested to contact a AFFILIATE SYSTEM at flipper.top (here is URL if you are lazy to type it, [url=http://flipper.top/]direct link - "AFFILIATE STORE")[/url] - I hope it can work! It looks like they are making good MONEY MAKING SITES. Would you share your opinion and experience? I was not able to find a good looking FREE AFFILIATE WEBSITE and flipper...