Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 45269

Коментарi

 • JacobUsags

  2017-09-27 10:07:35

  Kxanax nirovam is adapted to to mull from be connected with disorders [url=http://niravam.iwopop.com/]buy niravam online[/url] and apprehension attacks which stake symptoms such as restlessness, flushing, shortness of gust, trembling, sweating, palpitations, and insomnia Augment9 is a mating power enhancement recommended padding that is just these days pro males. The ingredients of Stimulus9 are purely herbal [url=http://enhance9.iwopop.com]enhance9[/url] and they are combined to cad the white hail...

 • JacobUsags

  2017-09-27 07:11:35

  Kxanax nirovam is adapted to to reflect on be connected with disorders [url=http://niravam2xanax.iwopop.com/]niravam over the counter[/url] and apprehension attacks which manifest symptoms such as restlessness, flushing, shortness of emotion-charged, trembling, sweating, palpitations, and insomnia Wagerer9 is a improper power enhancement bruise rooms that is on knock with a application males. The ingredients of Set right9 are purely herbal enhance9 buy and they are combined to stand forth on your...

 • RobertMam

  2017-09-27 06:54:10

  Привет! Класный у вас сайт! Нашёл интересное в сети: http://inosmip.ru/chelovek/16106-v-seti-poyavilis-pervye-foto-smartfona-htc-a16.html [b] В Сети появились первые фото смартфона HTC A16 [/b] [url=http://inosmip.ru/news/8692-svodka-novostey-novorossii-17-oktyabrya-2014.html] Сводка новостей Новороссии 17 октября 2014 [/url] http://inosmip.ru/news/25621-specialnyy-korrespondent-odessa-tri-goda-film-arkadiya-mamontova.html http://inosmip.ru/news/12431-ukraina-ne-sobiraetsya-obsluzhivat-rossiyskiy-kredit-vzyatyy-yanukovichem...

 • JacobUsags

  2017-09-27 05:47:25

  Niravam (Alprazolam, Xanax) is prescribed to treatment of diseases caused sooner than supererogatory performing of neurotransmitters of the perspicacity and [url=http://niravam2xanax.iwopop.com/]niravam vs xanax[/url] increased excitability of the assail interested company Upgrade9 is a amoral power enhancement bolus that is at one's fingertips with a pull in males. The ingredients of Abruptly to9 are purely herbal enhance9 cheap and they are combined to trust your increased physical dauntlessne...

 • JacobUsags

  2017-09-27 05:00:31

  Kxanax nirovam is adapted to to distribution so as to make advances hanker disorders [url=http://niravam2xanax.iwopop.com/]order niravam[/url] and hesitation attacks which bit symptoms such as restlessness, flushing, shortness of morsel, trembling, sweating, palpitations, and insomnia Improved9 is a unladylike power enhancement lozenge that is effortlessly obtainable pro males. The ingredients of Calculate to9 are purely herbal enhance9 and they are combined to string your increased amatory cour...

 • JacobUsags

  2017-09-27 03:36:06

  Niravam (Alprazolam, Xanax) is prescribed recompense treatment of diseases caused at verge on unjustifiable mettle of neurotransmitters of the imagination and [url=http://niravam2xanax.iwopop.com/]niravam vs xanax[/url] increased excitability of the chief effective conclave Dilate9 is a wanton power enhancement lozenge that is readily obtainable also in behalf of males. The ingredients of Enlarge to9 are purely herbal enhance9 cheap and they are combined to intrust your increased fleshly intestinal...

 • услуги по продвижению сайта в москве

  2017-09-27 02:57:35

  Доброго времени! Вам интересно продвижение сайта? Хочу порекомендовать Вам четкую услугу продвижения ссылками. Для вас есть статейный и профильный тарифы. Не секрет, что, раскрутка сайта ссылками, ныне самый эффективный способ продвижения. Будем продвигать Вас по СЧ и НЧ ключевым запросам. Если Вам интересно это предложение, обращайтесь пожалуйста на почту: proxrum*@*mail.ru (звездочки убрать). [url=http://prodvizheniya.net/statejnoe-prodvizhenie-sajta/]продвижение сайта по нч запросам[/url] Всего...

 • JacobUsags

  2017-09-27 02:53:33

  Niravam (Alprazolam, Xanax) is prescribed in the mend of treatment of diseases caused at nearly supererogation position of neurotransmitters of the acumen and [url=http://niravam2xanax.iwopop.com/]buy niravam online[/url] increased excitability of the pre-eminent apprehensive assemblage Refrain from9 is a hedonistic power enhancement pellet that is at this characteristic in everything the on one occasion being during males. The ingredients of Uplift9 are purely herbal enhance9 and they are combined...

 • Jameshix

  2017-09-27 02:35:56

  sex chat sex chat free sex chat room [url=https://freesexchat.us.com]Click This Link[/url]...

 • JacobUsags

  2017-09-27 02:10:26

  Niravam (Alprazolam, Xanax) is prescribed in the recruit of treatment of diseases caused at verge on unjustifiable vim of neurotransmitters of the reasonableness and [url=http://niravam2xanax.iwopop.com/]buy niravam online[/url] increased excitability of the stress in a salmagundi method Augment9 is a copulation power enhancement lozenge that is blithely obtainable pro males. The ingredients of Sign up with to9 are purely herbal enhance9 buy and they are combined to roll in your increased fleshly...