Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 45269

Коментарi

 • Chenorpi

  2018-02-24 10:40:19

  Low-grade signs and symptoms reported during the salubrity portrayal mightiness include: В· Nausea or vomiting (may be interrelated to ascites) В· New weight collect В· History of periorbital edema upon waking, progressing to generalized edema from one end to the other of the heyday The using software is inquiry version. The example tube must be compatible with the cure-all, matrix, and processing method to be against during swatch homoge- nization and/or essence, with respect to tube mundane, abundance, and surpass seal...

 • migueljx69

  2018-02-24 08:08:43

  Daily updated sissy blog children store male chastity cuckold stories カンナビス グロウ http://sissythings.pornpost.in/?blog.reyna cartoon tube porns wig wholesalers 18 girlporn white men and black men dating search fucking girls party butifull girl com sexchange...

 • Aaronpet

  2018-02-24 04:29:08

  [url=http://frozenpath.ru/infrakrasnie-porti/lenovo-b590-vay-fay-drayver.html]Lenovo B590 Вай Фай Драйвер[/url] [url=http://frozenpath.ru/noutbuki/acer-es1-520-38xm-drayvera.html]Acer Es1 520 38xm Драйвера[/url] [url=http://frozenpath.ru/mp3-pleeri/drayvera-asus-h101sn.html]Драйвера Асус Х101сн[/url] [url=http://frozenpath.ru/mnogofunktsionalnie-ustroystva/skachat-drayver-dlya-printera-hp-m125r.html]Скачать Драйвер Для Принтера Hp M125r[/url] [url=http://frozenpath.ru/telefoniya/ft232r-drayver-windows-7...

 • Jamesbok

  2018-02-24 03:07:42

  manera segura, rбpida y efectiva a transformar tu cuerpo a cualquier . Magazine Best savings for Lod Highest Women's Commissions Ever! Cold Traffic Monster promo. Superior Singing Method 2017 Review - Is It GOOD?! - GuitarHippies 16 May 2017 . Online Violin & Fiddle Lessons will be the product proudly shown to we by ClickBank Vendor reddesert. Jun 13, 2017 · Wie Du Deinen Mann In Nur 7 Tagen Zurueckeroberst Tagen Wie du Deinen Mann in nur 7 Tagen . Read Perdre Sa Graisse De Poitrine Review You Can Reading Reviews From Our Site Tags: Perdre Sa Graisse De Poitrine PDF, Perdre Sa Graisse De Poitrine PDF, Perdre Sa Graisse De Poitrine...

 • vipteletwo

  2018-02-24 02:14:20

  Anonymous mobile connection with a change of voice and number (CallerId)! You can call absolutely from any number, friend’s, wife’s or +77777777777 Calls around the world from 3 cent per minute Free and unlimited number and voice substitution, complete anonymity Works on all platforms and phones (Windows, Linux, Android, Iphone, Nokia, etc.) Works through the app or our sim card Prices: Setup, install, connect, just 100 $ We will give you test calls from any number to any number. Contacts: e-mail - vipsecurecall@gmail...

 • Robertsnorm

  2018-02-24 01:39:30

  [url=http://www.rmitenglish.ac.th/function/body.asp?blog=368-Levitra-10mg-Pas-Cher-Achat-Viagra-En-Europe-Viagra-Pharmacie]Levitra 10mg Pas Cher[/url] Although many people enjoy the reality that the apple ipad tablet screen is quite bright, your eyes can get fed up with studying the monitor eventually, particularly in the evenings. Force on the home switch a second time and transfer over on the right. You will see a illumination indicator that allows you to alter things up. [url=http://www.nhatrangblueseatravel...

 • Michaelurgew

  2018-02-24 01:22:41

  Работаем на результат. Делаем 3-5х от вложенных средств. Прирост до 1000 процентов от Вашего депозита. Обучение, сигналы на покупку и самые перспективные ИСО. Переходим по ссылке: Первый месяц бесплатно, потом 0.1 ETH. [url=]https://t.me/joinchat/AAAAAESFbNUVGwTckV5aFQ[/url] Рекомендуем посетить канал с интересным пошлым юмором [url=]https://viuly.io/video/odnazhdy-v-rossii-vypusk-55-196558[/url]...

 • Russelltrili

  2018-02-24 01:17:57

  [url=http://www.arites.com.tr/banner/lib.asp?Page=229-Kamagra-100mg-Oral-Jelly-Avis-Generic-Levitra-France-Viagra-Femme-Pas-Cher]Kamagra 100mg Oral Jelly Avis[/url] When searing or roasting various meats, pat the top of the meats free of moisture before including it to some warm pan or putting it in the oven. If there is an excessive amount of moisture content at first glance of your own meats or poultry, it may water vapor as an alternative to searing or browning, and you will probably not have the benefit of an effective crust or crispy pores and skin...

 • Henrymub

  2018-02-23 21:48:59

  http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=587211 http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=581505 http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=591257 http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=587571 http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=587491 http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=588182 http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=590453 http://raabida.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=584008 http://raabida...

 • Thoraldlymn

  2018-02-23 18:33:40

  The Finetech-Brindley Bladder Power Scheme (VOCARE) uses Important Electrical Stimulation (FES) to stir up the nerves which relate the spinal twine to the bladder and bowel. Train the m‚nage almost the import of maintaining the medication regimen in order to enjoin calcinosis (calcium deposits) and juncture deformity in the future. Nov 1997, MMWR Morb Mortal Wkly Rep, 46 (45), Pt 1061-1066 6) Carpino, P [url=https://www.adslayuda.com/directory/guide7/prediction8/]discount tadalis sx 20 mg with mastercard[/url] erectile dysfunction internal pump...