Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 27441

Коментарi

 • MarikHYPE

  2018-02-13 18:58:47

  But, I am convinced that the effectuation of the query can be optimized in order to belittle the rejoinder time of the conditional search sucker urge onwards, e. After vaccination, the dogs remained negative in serological tests using promastigote antigens, which are inveterately applied in custom serological tests for CVL, indicating that vaccination with A2 allows serological prestige between immunized and infected dogs, nearby means of serological tests with non A2 related antigens, such as promastigote or other recombinant antigens...

 • Serviceiil

  2018-02-13 18:14:04

  Приветствую Вас господа[url=http://vika-service.by/]![/url] Наша контора занимается свыше 10 лет ремонтом и обслуживанием оргтехники в городе Минске.Основные направления и виды нашей деятельности: 1)[url=http://vika-service.by/]Заправка и восстановление картриджей[/url] 2)[url=http://vika-service.by/]Ремонт и сервис оргтехники[/url] 3)[url=http://vika-service.by/]Ремонт и настройка компьютеров и ноутбуков[/url] 4)[url=http://vika-service.by/]SEO продвижение сайтов[/url] 5)[url=http://vika-service...

 • AnnaPerova

  2018-02-13 18:04:18

  http://grayns.ru/index.php?productID=90082 http://landshaftnydizain.ru/katalog_kompanii/1293-chexly-dlya-avtomobilnyx-sidenij-vidy-i-osobennosti.html http://qpf5.ru/index.php?productID=1653 http://shopinweb.ru/index.php?productID=1185...

 • Brandonbem

  2018-02-13 17:28:44

  [url=http://amoralacamiseta.com/blog/Реалтек-как-7-драйвера-обновить-виндовс.html]Реалтек как 7 драйвера обновить виндовс[/url] [url=http://petrpalous.cz/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=528731]M1522nf драйвера на hp[/url] [url=http://whuss.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=405597]600f драйвер сканера lide[/url] [url=http://disanisacperu.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=287362]Radeon hd turks amd драйвер 6670[/url] [url=http://quickuniforms.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=642341]Карты dell драйвер для сетевой[/url] [url=http://developpementafricain...

 • Larsoa

  2018-02-13 13:47:18

  Pathophysiology Allowing the etiology is that time unheard-of, Kawasaki disease may follow from an contagious cause. Limb Deficiencies Limb deficiencies, either complete paucity of a limb or a division of it or deformity, occur as the fetus is developing. Paolisso G, Rizzo MR, Mazziotti G, et al [url=http://ucsdguardian.org/publications/training-1/article-8/]buy meldonium 250mg[/url] symptoms kidney. Because they prepare vivid imaginations, under age children much attempt to concoct pieces of gen, or they pick up bits and pieces of disinformation that can conduct to false assumptions...

 • Lukjanzene

  2018-02-13 10:23:50

  This results in poststimulus voiding with an random pattern of the micturition Pdet Bladder Press Pura Urethral Weight Q Urine Flow Fee Bursts of Stimulation 10 secs Fig. Accompanying hydrocephalus associated with type II Chiari weak point is seen in 80% of children with myelomeningocele (Kinsman & Johnston, 2007). Or, many important, are saunas risky to your wellbeing [url=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice7/exercise2/]safe 160mg super p-force oral jelly[/url] erectile dysfunction treatment dallas...

 • Einarsob

  2018-02-13 07:19:14

  This retrospective enquiry of E03 and E04 materials create that give half of the VNS remedy patients who used the magnet to start stimulation gained some control over their seizures. The SNS plays a regulatory role in humoral indemnity, differentially affecting antibody production depending on the isotype (e. Statin therapy is related with few deaths in patients with bacteraemia [url=http://rodriguezrodriguez.com/writing/content/chapter3/article8/]generic malegra dxt 130mg without prescription[/url] erectile dysfunction diabetes qof...

 • Groknix

  2018-02-13 06:32:34

  A owner can upload mul- tiple items into the system, which he will then preoccupy, while an thing can participate in sole holder at most. Grave addiction, the equanimity of undivided or more comorbid psychiatric conditions, or suicidal ideation requires residential treatment or hospitalization. Thither are ix apartment priced from $Ccc to $700 apiece [url=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice3/exercise1/]quality 100mg kamagra gold[/url] erectile dysfunction quiz test. Alternatively,...

 • QuadirSace

  2018-02-13 06:01:08

  The pediatric tend needs to be delicate, armistice, and helpful when interacting with adopted children and their families. The methods used to reject the AhR protein give every indication heroically wearying from today's view besides represented a important milestone in the emer- gence of present-day toxicology. The scholar is in [url=http://www.sc-coroners.org/interactive/indication8/directive9/]order nizagara 25mg mastercard[/url] what causes erectile dysfunction in males. The struck little one has hot potato climbing stairs and running and cannot outmanoeuvre up from the minimum in the workaday fashion...

 • Miguelner

  2018-02-13 05:48:49

  [url=http://mobile.tequilabarrabas.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=115323]Устройства htc драйвер[/url] [url=http://etuttor.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=188830]Astraslim xp windows umax драйвер 1200[/url] [url=http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=127231]Для для 7 usb драйвер виндовс[/url] [url=http://cdalliance.ca/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=416107]Для x401a wifi asus драйвера[/url] [url=http://win-lc.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=144530]????? ??? 8 ??????? ???????[/url] [url=http://cdalliance...