Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 45274

Коментарi

 • LstrPhense

  2017-08-22 07:29:49

  Hooray !, the one who wrote nishtyak wrote! [url=http://bbs.yerlan.com/forum.php?mod=forumdisplay&fid=46] And how do you see that Vicente del Bosque will lead the Spanish team [/url] http://www.dartsforum.at/viewtopic.php?f=10&t=1512092...

 • vidosik22

  2017-08-22 01:16:53

  Скачать видео и mp3 Звёздные Войны 8: Последние джедаи – Русский Тизер-Трейлер (2017) | MSOT - YouTube Официальный русский тизер-трейлер фильма Звёздные Войны 8: Последние джедаи (2017): ? ? Трейлеры к фильмам 2017: плейлист ? http://bit.ly/MovieTrailers17 ? П... Скачать видео и mp3 Geek Psychology Скачать видео и mp3 Тайны мира и загадки Вселенной Скачать видео и mp3 Андрей KinMan Скачать видео и mp3 Сокровища ордена Тамплиеров. Тайна Великого магистра - YouTube Несметные богатства Тамплиеров бесследно исчезли, несмотря на все попытки отыскать сокровища Ордена Тамплиеров, и до сих пор никто не может с достаточной точ...

 • skushal

  2017-08-22 00:58:31

  Каждая хозяйка любит радовать своих родных и близких вкусными обедами и ужинами. Однако, со временем все приедается и нужно искать новые рецепты. Раньше для этого покупались кулинарные книги, сейчас же, с развитием интернета, стали популярны кулинарные сайты. Отличный тому пример - http://skushal.ru - там вы найдете рецепты блюд с фотографиями, которые помогут вам улучшить ваши кулинарные навыки....

 • RobertMam

  2017-08-21 21:33:42

  Подробная m932 инструкция. q581 Бланк для закрытие ип 2017 предназначена. Бланк на a916. Бескорыстно книгу по ремонту. Ручная очистка датчика x2 изображения. Будто ликвидировать ИП? момент звезды. Труд будет полезна всем владельцам автомобилей Mercedes-Benz Actros в другое только присутствие подаче входного сигнала Быть также всем интересующимся грузовой безвыездно двигатели ради работы. Издатель в России: 1С Разработчик: Softlab-Nsk Издатель: Softlab-Nsk. Заполненный с ошибками бланк. Издатель в России: 1С разобранном бланке, в фабричной...

 • jhlessoops

  2017-08-21 18:59:23

  Kvinnors Nike Air Max Running Shoes kommer att fungera som den f枚rsta upps盲ttningen skor som du faktiskt faktiskt kommer att bli k盲r i. Bortsett fr氓n f枚r att tr盲na, men f枚r vardagligt don. De passar perfekt, de m氓r bra, liksom de ser fantastiska ut n盲r de brukar ha p氓 sig dessa f枚retag.锘縑arf枚r Dam Designer Nike Air Max 90 Skor 盲r s氓 popul盲ra [url=http://www.35526.008080.net/]http://www.35526.008080.net/[/url] Om du litar p氓 att du s盲ger vad som f枚reskrivs f枚r, kommer du att vara stolt 枚ver att k枚pa ett par Red Wings...

 • Charpssoops

  2017-08-21 18:45:37

  Sovrum och kolla in nya regioner. Inf枚randet av 盲ktenskap hj盲lper till med relationer kan ocks氓 hj盲lpa till med spice fr氓gor upp. Oavsett om du v盲ljer, gl枚m inte konversation viktigt. [url=http://www.rttyl.net]http://www.rttyl.net[/url] K枚p moobs av 100% kvalitet air max 90 pas cher skor p氓 n盲tet 盲r s氓 ett 枚verv盲gande f枚r v氓ra naglar. De falska kvalitetsskor skadar v氓ra f枚tter och anv盲nder det inte anv盲ndbart. S氓 vi m氓ste v盲lja en riktig sportskor och st枚vlar. [url=http://www.ag94.net]http://www...

 • Davidaremn

  2017-08-21 13:43:40

  uqbeewc http://www.doctoradoiberoamericano.es/zapatillas-adidas-con-tapones-para-mujer-898.html http://www.conelguaposubidoterracotta.es/adidas-predator-2006-349.html http://www.conelguaposubidoterracotta.es/botines-puma-originales-404.html http://www.nochevieja.com.es/skechers-mujer-514.php http://www.webvegabaja.es/072-nike-air-max-90-ultra-moire-white.html [url=http://www.doctoradoiberoamericano.es/adidas-tenis-bota-mujer-761.html]Adidas Tenis Bota Mujer[/url] [url=http://www.ajedrezlinares.es/adidas-zx-flux-shift-pink-546...

 • AsaruToky

  2017-08-21 13:13:42

  Allina Healthiness Home Oxygen & Medical Mat‚riel is licensed to deliver instruction medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not call for out-of-state licensure. We gain a wide variety of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other people's home mind a look after supplies. Everyone has second for fitness'' [url=http://pixlet.net/select/trend1/conspectus9/]buy colchicine 0.5mg low cost[/url] bacterial growth rate. Working in the medicines help for Bishopric Health Mindfulness Partnership CIC, requires us to organize quick access to up-to-date data dialect anenst despite medicines...

 • Matthikjebra

  2017-08-21 11:32:40

  7901 Препараты для быстрого повышения потенции у мужчин http://ru33.menshealthed.ru 6260...

 • Robertpew

  2017-08-21 10:17:03

  t modafinil anxious [url=http://modafinilyc.com]provigil generic[/url] buy provigil p prednisone wouldn't [url=http://prednisoneyc.com]prednisone 10mg[/url] prednisone 20mg y tadalafil online table [url=http://cialisyc.com]cialis online[/url] cialis...