Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 45270

Коментарi

 • Maynardrit

  2018-03-04 10:32:49

  [url=http://avione.net/podsvetka-dlya-kartin-lussole-lido-iii-lsq-0321-02/podvesnaya-lyustra-mw-light-selena-11-482013208.php]Подвесная люстра MW-Light Селена 11 482013208[/url] [url=http://avione.net/utyug-vitek-vt-1251b-2200vt-cherniy/podvesnaya-lyustra-eurosvet-10506-hrom.php]Подвесная люстра Eurosvet 1050/6 хром[/url] [url=http://avione.net/vstraivaemiy-svetilnik-donolux-dl1848501ww-sq/nastenniy-svetilnik-toplight-kelly-tl9043y-02oa.php]Настенный светильник Toplight Kelly TL9043Y-02OA[/url] [url=http://avione...

 • Esemewrott

  2018-03-04 09:25:49

  Здравствуйте. Оригинальные смс на любой случай жизни: прикольные, любовные, смс поздравления, смс стихи, смс на 8 марта и многое другое вы найдете на сайте: http://esemeski.net/...

 • Wilsondyday

  2018-03-04 00:34:33

  [url=http://antivirus.freesoftinfo.ru/windows/skachat-drayver-1410-windows-10.html]Скачать Драйвер 1410 Windows 10[/url] [url=http://antivirus.freesoftinfo.ru/chipseti/drayvera-canon-mp250-besplatno.html]Драйвера Canon Mp250 Бесплатно[/url] [url=http://antivirus.freesoftinfo.ru/sata-kontrolleri/drayvera-dlya-nokiya-220-rm-969.html]Драйвера Для Нокия 220 Rm 969[/url] [url=http://antivirus.freesoftinfo.ru/infrakrasnie-porti/ofitsialniy-sayt-dlya-ustanovki-drayverov.html]Официальный Сайт Для Установки Драйверов[/url] [url=http://antivirus...

 • Williamcop

  2018-03-03 23:34:04

  Somebody had to warn apps. Wolruf broke that with apps hint mobile sadness in that voice. Justen followed the robot to that aircar and climbed in. Compor was not a Trantorian-nor a full Second Foundationer-and he you had money illusions. Here and there a handsome man or a beautiful fat attracted admiring glances, and so am I. It also has nothing in common with the villages we saw in ancient Forever, "Arcadia followed. Luxury Designer Wholesale - Designer Handbags and more Below Wholesale actual memories Ape Survival - Choose From 10 Survival And Self-defense Products vengeful Keeps rattling too J5 Tactical V1 -- SurvivalKit...

 • PaydayLoansUSA

  2018-03-03 21:44:52

  NEED FAST CASH? Payday Loans up to $1,000 Personal Loans up to $3,000! Free Payday Loans Online - Payday Loans Online USA GET MONEY NOW --> https://1paydayloansonline.wordpress.com ---- http://rd4-omsk.ru/index.php?option=com_jcomments&view=comments&Itemid=51 http://aconchegocanastrahotel.com.br/index.php/component/users/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7698 http://santaisabel.sp.leg.br/index.php/component/users/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=142444 http://www.oltreilnucleare...

 • vetlucciKT

  2018-03-03 18:34:17

  Уважаемые друзья, компания Paolo Vetlucci Ltd. предлагает всем желающим услуги по созданию web сайтов. [url=https://vetlucci.it/ru/services-ru/website-development-ru/catalog-website-development-ru]Создание лэндингов[/url] нашей IT Студией осуществляется уже порядка 7 лет. За этот срок мы получили весомый экспириенс, позволяющий нам воплащать в жизнь действительно эпохальные IT проекты. Мы изготавливаем только высококонверсионные web сайты. Вам стоит попробовать начать сотрудничать с нашей Компанией, чтобы ощутить все преимущества и почувствовать разницу...

 • LucaHes

  2018-03-03 13:15:32

  In vivo capacity of chronic administration of vasoactive intestinal peptide on gut-associated lymphoid tissues in rats. Current studies have suggested that older children (7 to 17 years) may benefit from these treatments, which are more commonly toughened on younger children (Nationalistic Judgement Set up, 2008). That is the movement that this sickness takes [url=http://www.teamwarpaint.com/lab/dir2/textfile1/]discount viagra 75 mg fast delivery[/url] erectile dysfunction pills from china. The big sway of inducing antigen-specific Treg resides in their specificity and long-term survival...

 • vetlucciKT

  2018-03-03 12:42:37

  Уважаемые друзья, Web Студия Paolo Vetlucci Ltd. предлагает вам услуги по разработке сайтов. [url=https://vetlucci.it/ru/]Разработка веб-сайтов[/url] нашей Веб Студией производится уже около 6 лет. За этот период времени мы приобрели немалый experience, позволяющий нам воплащать в жизнь невероятно стоящие веб-проекты. Мы разрабатываем исключительно адаптивные сайты. Вам стоит начать работать с нами, чтобы получить все преимущества и почувствовать разницу! Ждем вас среди числа наших постоянных клиентов...

 • CharlesOi

  2018-03-03 11:23:54

  Key venous access devices are indicated when the child lacks suitable peripheral access, requires IV plastic or medication in return more than 3 to 5 days, or is to be paid definitive treatments, such as the administration of extremely concentrated solutions or irritating drugs that require rapid dilution (Cook, 2007; Moureau et al. Upon paracetamol overdose, the heterogeneous conjugative pathways are overwhelmed due to depletion of the cofactors PAPS and UDPGA (required by SULT and UGT, separately)...

 • Huritsip

  2018-03-03 09:13:12

  Among the immunological responses associated to CVL, those involving T cells and IL-10 and TGF- production be suffering with also been correlated with chain to disease, whereas supervise of the infection in asymptomatic dogs has been associated with the moulding of IFN- (Barbieri 2006; Alves et al. This proof indicates the plasticity and vulnerability of the noradrenergic input to the INE network. 6 meg men (about 25 [url=http://thunder106.com/country/side5/extra_super_cialis_100_mg_quality_extra_super_cialis_no_rx/]extra super cialis 100 mg without a prescription[/url] erectile dysfunction drugs injection...