Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 27480

Коментарi

 • Maksimnof

  2018-02-21 09:54:55

  Для Москвичей Re:Store Shop просто находка, так как расположен в самом центре Москвы: Садовническая улица, 5. Это буквально в 10 минутах ходьбы от Красной площади. Чтобы всем клиентам было просто найти и удобно приехать. Re:Store Shop - это интернет-магазин с лозунгом: "Качество и Выгода!" в магазине всегда представлен широкий выбор моделей телефонов Apple. [url=https://restoreshop.ru/]IPhone 7[/url]...

 • Henrymub

  2018-02-21 06:18:00

  http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213600 http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213597 http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213610 http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213615 http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213625 http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213623 http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213604 http://c-mebel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=213599 http://c-mebel...

 • Henrymub

  2018-02-21 06:13:50

  http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189351 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189642 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189590 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189391 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189207 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189753 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189193 http://portal...

 • Williambit

  2018-02-21 05:57:26

  Dietas No Mentiras - dietas para bajar de peso rapidamente review Language English. Highlight Culture Fit. Earn money. Unico Con 100% De Comision! (te Llevas Tu 70% + Mi Comision!) *consulta Las Condiciones En Nuestra Pagina De Afiliados. 25 РѕРєС‚. To Use, Which Means It'S More Likely To Be Used. Steam Community :: Dejar De Roncar HoyВ . Renta! The world's first manga online rental store, you can rent manga online to read anytime with low price, thousands of best quality English translated man Scott Valdez recently released a new online dating program called Click Magnet Dating System...

 • Ivanwek

  2018-02-21 04:34:33

  На днях наблюдал содержание инета, и неожиданно к своему восторгу заметил неплохой сайт. Посмотрите: [url=https://a-diplom.org/]купить диплом[/url] . Для меня вышеуказанный веб-сайт произвел радостное впечатление. Всего хорошего!...

 • AalexKava

  2018-02-21 03:08:07

  perte de libido femme,Perte totale de ma libido,. pilule pour augmenter la libido homme,Comment diminuer sa libido, envie?. Pharmacie En Ligne Lioresal [url=https://quelen.cl/sitio/acheter-lioresal-en-ligne/]Pharmacie En Ligne Lioresal[/url] pilules pays vente libre. naltrexone for sale [url=http://couponpayoff.com/buy-naltrexone-without-prescription/]naltrexone for sale[/url] libre. methocarbamol 500mg [url=http://www.laffey.com/blog/buy-robaxin-methocarbamol-online/]buy Methocarbamol[/url] prix en pharmacie...

 • DertaKava

  2018-02-21 00:17:50

  Comment diminuer sa libido, envie?Perte totale de ma libido,. manque de libido chez l'homme,pilule pour maigrir pour homme,. augmenter la libido homme,perte de libido femme,, absence de libido chez l'homme,augmenter la libido chez l'homme, comprime from canadian pharmacies. augmenter la libido chez l'homme, vente tadacip pilule. effet comprime sur jeune. medicament pour homme impuissant,Perte totale de ma libido,. manque de libido chez l'homme,, pilule pour maigrir pour homme,baisse de libido homme, [url=http://nday...

 • RichardHit

  2018-02-21 00:13:47

  Последние мировые новости здесь [url=http://www.planetoday.ru/]www.planetoday.ru[/url]...

 • Henrymub

  2018-02-20 23:29:35

  http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=128224 http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=128294 http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=128023 http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=128572 http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=128369 http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=128203 http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=128155 http://tecnomyl...

 • Henrymub

  2018-02-20 23:18:08

  http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189611 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189530 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189412 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189661 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189720 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189731 http://portal.smartb.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=189471 http://portal...