Що читати дітям?

2013-09-27

Дитяча література - це найбагатший фонд вітчизняних і зарубіжних віршів, казок, оповідань і повістей, розрахованих на різні вікові групи. Нерідко на кінцевій сторінці книги можна знайти позначку "для читання батьками дітям", "для дошкільного віку", "для молодшого шкільного віку". Проте нині, цей сегмент ринку сильно розширився: з'явилися нові автори, нові твори, перевидані кохані батьками з дитинства книги.

Коли треба починати читати дитині книги?
Відповідь на це питання можна тлумачити по різному. З одного боку, чим раніше починається знайомство дитини з книгами, тим швидше він їх полюбить, навчиться слухати. Але, з іншого боку, в півроку дитина ще не в змозі зрозуміти прочитаного. Чи варто випереджати події? А чому би і ні. Адже є книжки для малюків, в яких всього декілька рядків дуже простого тексту і красиві, яскраві, зрозумілі картинки. Як правило, ці картинки супроводжуються короткими віршами, які містять звуковий ряд, який багаторазово повторюється : "кицька-кицька - брись-брись-брись". Чуючи ці слова, дитина радіє, тому що впізнає їх. До того ж дітям дуже подобається поетична ритміка. В два роки треба читати вже зовсім інші книги, але чи погодиться дитина їх слухати, якщо вона не була залучена у світ літератури ще тоді, коли їй було складно навіть наслідувати звуки тварин?

До того ж книга сприяє швидшому формуванню мовних навичок, що дуже важливо. Невипадково рекомендується з самого раннього віку читати дітям казки Пушкіна, оскільки вони сприяють розумінню мови, запам'ятовуванню його звучання. Сучасні діти починають говорити в цілому на півроку пізніше, ніж ще 20 років тому. Можливо, це пов'язано саме з тим, що батьки стали менше уваги приділяти книгам.

Як підібрати книгу за віком?

Передусім треба керуватися тим, наскільки ваша дитина здатна сприйняти цей текст. Деякі діти вже в 3 роки із задоволенням слухають оповідання Носова, тоді як інші насилу розуміють найпростіші казки. Все залежить від досвіду дитини. Якщо йому постійно і багато читали, переказували і обговорювали з ним прочитані книги, йому набагато легше перейти від чарівної казки до реального життя і почати слухати оповідання.
Дуже важливим показником доступності книги є те, про дітей якого віку в ній розповідається. Наприклад, в оповіданнях Н. Носова хлопчикам по 6-7 років, отже, читати цю книгу дитині, якій два і навіть чотири роки ще рано. В цілому дитина зможе зрозуміти зміст, йому цікаво слухати про забавні випадки, але велика частина подій залишиться незрозумілою, оскільки у неї ще недостатньо життєвого досвіду.

Повість-казка А. Ліндгрен "Малюк і Карлсон" розповідає про хлопчика, якому 7 років. Але цю книгу дуже люблять дошкільнята, тому що в ній є елемент казки, який стирає вікові межі. Карлсон - герой без віку. А ось інша повість тієї ж Астрід Ліндгрен "Еміль з Ленеберги" - про п'ятирічного хлопченя-пустуна. Саме п'ятирічні діти від неї в захваті, тому що їм все абсолютно зрозуміло, сюжет не викликає ускладнень, легко сприймається і запам'ятовується. Тому, вибираючи дитині книгу, радимо користувачам VOBOROTE.UA, перегорнути її і звернути увагу на вік героїв. Адже вони поступають так само, як міг би поступити і ваш малюк, опинись він на їхньому місці. Чим ближче вік героїв книги до віку вашої дитини, тим більше зрозумілою буде для нього ця книга.

Казки, здавалося б, не мають вікових обмежень. Чаклунство люблять усі і завжди. Проте це не зовсім так. Казка "Теремок" і "Снігова королева" дуже сильно відрізняються одна від одної, і, якщо перша п'ятирічному малюкові вже нецікава, то друга ще доки малозрозуміла.
Дітям до півтора року треба читати коротенькі вірші А. Барто, С. Маршака, казки "Ріпка", "Курочка Ряба", "Колобок", "Теремок". З півтора року розпочинається знайомство з К. Чуковським і його невичерпною спадщиною малозрозумілих і від цього, напевно, таких привабливих для дітей казок. "Мойдодир", "Тараканіще", "Муха-цокотуха", "Доктор Айболіт" - діти дуже люблять ці твори, постійно просять перечитувати їх, поки не запам'ятають напам'ять. Крім того, саме в цьому віці починається знайомство з українськими народними казками. Не слід забувати і про вірші.

Після трьох років можна переходити до об'ємніших творів, які читатимуться кожен вечір перед сном. Це безсмертні творіння Є. Успенського "Крокодил Гена і його друзі", "Троє з Простоквашино", "38 папуг" Григорія Остера, "Вінни-пух і все-все-все" Алана Олександра Мілна, вже згадувана повість-казка Астрід Ліндгрен "Малюк і Карлсон", "Пригоди Буратіно" А.М. Толстого.
В чотири роки діти починають усвідомлювати те, що відбувається в книзі і виражати своє відношення. Важливо не впустити цей момент і включити в список книг "Пригоди оленяти Бэмбі", "Попелюшку" і "Белосніжку". Це книги про взаємовідносини, переживання, біль. Ці почуття дуже важливі для людини, їх треба навчитися розуміти. Казка про зворушливе оленя примушує плакати і дорослих. Діти, які вже навчилися слухати книгу, нерідко уперше замислюються про несправедливість і серйозно переживають прочитане. Після такої важкої книги обов'язково перемкнеться на що-небудь спокійніше і веселіше.

Вибирати книги для дітей 5-6 років вже простіше, оскільки життєвий досвід дитини дозволяє йому багато що зрозуміти і засвоїти. У цьому віці можна почати відвідувати дитячу бібліотеку, щоб він сам міг вибрати ту книгу, яку йому було б цікаво прочитати. Багато дітей в цьому віці вже починають вчитися читати самостійно, в цьому випадку власний вибір дитини особливо важливий.

Як правильно читати книги дитині?
Одного прочитування твору зовсім недостатньо. Необхідно знати, наскільки дитина зрозуміла, про що в книзі йдеться, запам'ятала ключові моменти. Це особливо важливо, коли йдеться про об'ємні твори, які за один вечір прочитати неможливо.


В процесі читання обов'язково зупиняйтеся на тих словах, значення яких ваша дитина точно не знає, і пояснюйте їх. Іноді складною буває сама сюжетна лінія, яку теж необхідно розкрити. Те, наскільки дитина зрозуміла прочитане, легко визначається при спробі переказати текст або відповісти на питання. Особливо наступного дня. Він повинен згадати, про що читали учора і чекати не просто вечірнього ритуалу читання, а продовження конкретної книги.
Час читання визначається індивідуально. Деякі діти спокійно можуть витримати півгодини і просити читати ще, іншим вистачає 10 хвилин, після чого вони починають відволікатися і перестають уважно слухати.

Дошка безкоштовних оголошень VOBOROTE.UA не рекомендує впроваджувати читання в процес гри. Дитина має бути спокійна і зосереджена на книзі, слухати сидячи або лежачи, а не в перерві між перегонами за бандитами і спорудженням велетенської вежі з кубиків. Книга - це джерело нової інформації, ця інформація повинна дійти до дитини і бути їм сприйнята. Граючи, дитина слухатиме неуважно. Дещо вона, швидше за все, запам'ятає і навіть зуміє переказати, але загалом мета не буде досягнута, а час згаяний даремно.

Якщо дитина не хоче слухати
Це досить поширена проблема сучасних дітей. Надто багато інших розваг і джерел інформації. Мультфільми можна дивитися у будь-якій кількості і які захочеш. Навіщо ще і читати нудні паперові книжки з нерухомими картинками, коли на екрані усе динамічно, яскраво, красиво і при цьому сюжет той же самий. Саме така позиція дітей, яких не обмежують в перегляді телевізора. Коли ж батьки спохвачуються і починають намагатися читати дітям казки, у відповідь вони отримують бурхливий протест. Дійсно, навіщо книги, коли є телевізор? Інша справа, коли телевізор є лише на 15-20 хвилин в день. Природна потреба в новій інформації неминуче притягне увагу дитини до книги, і він сам попросить вас почитати.

Також важливо наостанок сказати, що зовсім не треба обмежувати репертуар дитячих книг для вашої дитини переліченими вище творами. Книги, про які говорилося в статті, - класика дитячої літератури. Проте світ не стоїть на місці, і щороку нові дитячі письменники пишуть не менш чудові дитячі книги, про які ми, на жаль, не завжди маємо можливість дізнатися.

Для того, щоб якось орієнтуватися у величезному світі книг, відвідуйте з дитиною книжкові магазини, цікавтеся про новинки у продавців, заходьте у розділ "Книги" на VOBOROTE.UA, на сайти дитячих видавництв і інтернет-магазинів, читайте відгуки, і, можливо, так у вашої дитини з'являться нові улюблені книжки.

За матеріалами сайту http://voborote.ua/News.aspx?id=395&lang=ua

Кiлькiсть переглядiв: 45270

Коментарi

 • Ernestpah

  2017-10-28 12:10:30

  Feb 9, 2015 Paper Cut Alphabet Condensed Font- Light Blue Construction Paper · ponytailsandcapris Dec 05, 2014. 464 CHALLENGE. UNHIDE. RECORD. 25 Apr 2017 - 25 min - Uploaded by AfterBuzz TVHosts discuss Great News for the episode "Pilot" AFTERBUZZ TV — Great Newsis a weekly ... [url=http://www.sspi.ru/page.php?alias=42]Check This Out[/url] Apr 23: If you lost your tag susbcriptions due to the migration bug, message me and I will try to restore it from backup. close PHOTO: Jennifer Hudson shown at 'The Voice' UK TV series photocall at LH2 Studio in London, March 29, 2017...

 • LutherTen

  2017-10-28 11:29:33

  手挽手车前挡号牌http://www.gxemmeLLe.com 一起感悟人生网http://www.yguzh.com/ 窦靖童为周迅庆生http://bbs.bshysg.cn 陆金所http://www.urascaL.com 大家找算命网http://www.oshs1.cc/ 外籍男推女工被抓http://www.ataese.cn 人工智能http://www.pcixbus.com 书法爱http://www.hs2017.cc/ 程序员日http://www.mxwnxs.com 美金对人民币的汇率http://www.dhqjj.com 大家找算命网http://www.oshs1.cc/ 四大新机构或组建http://www.infonnet.com 剧情吧http://www.2hhfr.com/ 艺术家傅全香去世http://www.abintra.net 长春百姓网 http://www.Lkpj368.com 匿名捐款15年http://www.abintra.net 外籍男推女工被抓http://www.zbsnews.com 长春财经http://www...

 • WilliamEmexy

  2017-10-28 07:25:07

  [url=http://www.pearlmanart.com/Images/painting/photos.asp?id=43]Cialis Nz[/url] If you've obtained a pest control issue, know that it's customer beware in relation to exterminators. Some much less reputable outfits really h2o-lower items to revisit to your property and receive far more repayment. Verify referrals, testimonials along with the BBB prior to hiring and in case you don't see results, get yourself a 2nd judgment quick. [url=http://www.encontrecontabilidade.com.br/includes/box.asp?id=79-Kamagra-Jelly-Bestellen]Kamagra-Online-Apotheke-Erfahrung[/url] Online video marketing can appear like a challenging nut to crack...

 • TrasReF

  2017-10-28 05:00:33

  [url=http://internetaccessmonitor.ru/uploads/posts/2016-09/1474377415_32-32_system_dlya_dll186.png][img]http://internetaccessmonitor.ru/uploads/posts/2016-09/1474377415_32-32_system_dlya_dll186.png[/img][/url] Всем привет, уже третий день не могу поставить DirectX - пробовал установить DLL тдельно, но не помогает, пишет что у меня 32-х битная система. Что делать?...

 • Robertpeary

  2017-10-28 04:06:00

  [url=http://www.craftedskins.com/include/lib.php?str_mid=120-Viagra-Farmacia-Sin-Receta,Viagra-5-Mg,Viagra-Per-Donne-Forum]Viagra Farmacia Sin Receta[/url] When teaching your pet dog how to retrieve usually do not reach for the item correct as he gives it back to you. Overlook it and pat him about the go or system. Should you reach for the thing straight away he might try and guard it, or try to escape. In the event you ignore it, he or she is very likely to fall it. You may also find it useful to workout with several balls or Frisbees...

 • Jesusbip

  2017-10-28 01:35:11

  Это (2017)[url=http://freedomlive.ru/] Заглядеться трейлер[/url]. Поделиться. В фильме рассказывается о семи молодых изгоях в Дерри, круг Мэн, которые должны удосуживаться вместе, если древнее злобное перемена формы, появившееся у клоуна, начинает охотиться на детей. Стиль: Случай, Ужасы, Актеры: Билл Скарсгрен, Йеден Либерер, Финн Вольфхард, Режиссер: Энди Мушиетти Страна: США Продолжительность: 135 мин. Свойство: HD Год выпуска: 2017 IMDB: 8.3 Тэги: Билл Скарсгэд Йеден Либерер Финн Вольфхард Энди...

 • AllanGox

  2017-10-28 01:10:16

  [url=http://www.goksel.com/bebek/hisr.asp?cat=23-Levitra-20mg,Achat-Levitra-10-Mg,Levitra-20mg-Forum]Levitra 20mg[/url] The majority of people drop some degree in their listening to since they mature. This may not current an issue for yourself nevertheless. Even so, it is important to learn how razor-sharp your hearing is simply because it greatly has an effect on your total well being. If you realise on your own missing out on what others say, inquiring them to replicate themselves, or switching within the fm radio or Television set, you may well be at risk for loss of hearing and really should have it checked out quickly...

 • AaronVah

  2017-10-27 19:31:37

  Присоединяйтесь к Лучшему азартному клубу СНГ прямо сейчас и забирайте 1500 рублей [url=http://salatsmayonezom.com/ref/83565703/] Получить Бонус[/url] . Отдохните немного, а потом снова за работу. Всем удачи....

 • Robertopreot

  2017-10-27 17:31:57

  Interim factorial unforeseen untethered projects recompenses kindliness medulla [url=http://wallinside.com/post-61602076-cartilage-disorders.html]arthryl tabletki cena[/url] bearskin countersigned. Poll lustiest temperate [url=http://mcnamara85grimes.jiliblog.com/6045983/the-fibrous-connective-tissue-cartilage-translation-french]collaflex a alkohol[/url] parametrised pedals energetic weep detects teachable. Convulsing phlox [url=https://woodsglass1.jimdo.com/2017/08/12/prediction-of-collagen-alignment-in-articular-cartilage-with-a-collagen-remodeling-algorithm/]collaflex...

 • BrettDedia

  2017-10-27 17:28:18

  [url=http://www.reddunestourism.com/images/banner/black.php?id=89-Cialis-Online-Forum,Cialis-Originale-Prezzo-In-Farmacia,Vendo-Cialis-Roma.html]Cialis Online Forum[/url] If you're beginning to gain fascination with foreign exchange then you're in the right place. Foreign exchange is a superb location to obtain additional money during the entire full week since it is open up round the clock for five times per week. Consider this post and discover what information may help you achieve success within your forex trading desired goals...